18. července 2011

Recenze: Magie mrtvých

Autor: Ilona Andrews (Ilona a Andrew Gordonovi)
Originální název: Magic Bites
Anotace:

Atlanta by byla příjemným místem k životu, jen kdyby nebylo magie…
Když magie pohltí svět, objevují se monstra a odpadlí mágové spřádají svá kouzla. Pistole se zasekávají a auta odmítají startovat. Ale pak se technologie znovu přihlásí o slovo a magie ustoupí stejně nevypočitatelně, jako se předtím objevila. Jen po ní zbudou nejrůznější druhy paranormálních problémů.
Kate Daniels, žoldačka, které se smůla lepí na paty a do kapsy má hluboko, se živí odstraňováním právě takovýchto magických potíží. Ale když je zavražděn její opatrovník, honba za spravedlností ji vtáhne do mocenských bojů mezi dvěma nejsilnějšími frakcemi magických bytostí v Atlantě. Mezi Pány mrtvých, nekromanty ovládajícími upíry, a Smečku, polovojenský klan kožoměnců. Tyto dvě strany se vzájemně obviňují ze série nezvyklých vražd – a smrt Katina opatrovníka by s tou záhadou mohla být spojená. Obě organizace na Kate vytrvale tlačí, aby případ vyřešila a ona si začíná uvědomovat, že si ukousla větší sousto, než dokáže zvládnout…

Příběh se odehrává v Atlantě, kde kdysi zasáhla magie, která později zmizela, ale neustále se vyskytují případy, kdy magie převládá nad technologií. A právě tyto případy řeší Kate, která se snaží zjistit, kdo zabil jejího opatrovníka Rytíře Mystika (alias Grega), a kvůli tomu se dostává do vyšetřování Gregova posledního případu, který se zabývá několika vraždami. Což není úplně neobvyklé, ale tohle je něco jiného. Někdo se totiž snaží rozpoutat válku mezi vládci upírů a kožoměnci (něco jako vlkodlaci, kteří se přeměňují i v jiná zvířata než jen ve vlky).
Ilona & Andrew
Ilona Andrews, což je pseudonym pro manžele Ilonu a Andrewa Gordonovi, pojali tuhle knihu jako detektivku s fantastickými prvky. Ale co byste taky čekali od elitního amerického špiona a tajemné ruské agentky, že? Ve skutečnosti jsou ale tyhle zvěsti nepravdivé. Andrew je rodilý Američan, který sloužil v námořnictvu a později i v armádě. Ilona se narodila v Sovětském svazu a do USA se dostala až jako teenagerka.
Kate Daniels si určitě oblíbíte. Odvážná, vtipná tmavovláska, která se rychle ohání šavlí, které říká Zabíječ. Kate ale není po celou dobu knihy jen „detektiv“ a nájemný zabiják, ve svém osobním životě se seznamuje s milým doktorem Crestem, se kterým jde několikrát na rande. Jejich „vztah“ však překazí Kateinino podezření, že by Crest mohl být wampyr, nesmrtelná bytost živící se masem z mrtvých lidí. Zjišťuje se však, že Crest není wampyr, takže ten opravdový zabiják se dál potuluje po Atlantě a zřejmě unesl čtyři ženy, jejichž jména našla Kate v Gregově kanceláři, a teď si brousí zuby i na Kate a chce ji z jednoho nepříjemného a dost nechutného důvodu.
Jak se později ukazuje, wampyra měli přímo pod nosem, byl to tovaryš, který měl díky svému postavení přístup k mrtvým tělům, kterými se živil.
Curran ve své lví podobě
Jsou tu však i další postavy, které určitě stojí za zmínku. Například Curran, Pán šelem, který se proměňuje ve lva, což opravdu sedí na jeho postavení. Hned od prvního momentu se mi líbil a rozhodně jsem ho měla radši než toho doktůrka Cresta. Curran měl podíl na spoustě vtipných scén, hlavně té, která se odehrávala na konci knihy, kdy opravoval spolu s Derekem střechu Kateinina domu. Taky jsme mohli zjistit, že kladivo drží jako prase kost.
Magic slays; 5. díl
Mezi další postavy patří například Derek, který byl ke Kate připoután krevní přísahou.
Dost problémů mi taky dělala orientace ve všech těch zkratkách. Zpočátku jsem to celkem ještě chápala, ale pak jsem v tom měla takový guláš, že jsem vůbec nevěděla, co jaká zkratka znamená, a hledat se mi tonechtělo, tak jsem prostě přečetla zkratku a šla dál.
Rozhodně doporučuji všem, kteří mají rádi fantasy prvky a někdy si i přečtou nějakou detektivku. Magie mrtvých je opravdu skvělá, zábavná knížka.
Na další příběhy o Kate Danielsové se můžete těšit v dalších čtyřech knihách, které bude postupně vydávat 
nakladatelství Fantom Print.
A nakonec musím pochválit krásnou českou obálku. Viděla jsem zahraniční obálky a naše se mi líbí nejvíc a podle mě je hezčí než originál.

*Anotace a obálka knihy:  nakladatelství Fantom Print
*Zdroj hodnotících hvězdiček: VeEee

Žádné komentáře:

Okomentovat

Statistika blogu

Používá technologii služby Blogger.
Argyle Creme Template © by beKreaTief | Copyright © Začátek věčnosti