17. července 2011

RC Review: Někde jinde

Autor: Gabrielle Zevin
Originální název: Elsewhere


Liz Hallová se ve svých patnácti letech ocitla Jinde. Žije se tu podobně jako na Zemi, ale vlastně úplně jinak. Lidé zde nestárnou, ba naopak. Liz ale stárnout chce. Chce, aby jí bylo šestnáct, chce si udělat řidičský průkaz, chce dodělat školu.Bude se však muset smířit s tím, že to není možné, a že bude muset odteď žít zcela jiným životem. Tedy, dá se vlastně mluvit o životě? Tato kniha získala desítky mezinárodních ocenění a ocitla se v užším výběru na prestižní Carnegie Medal.


Když zemřete, nepřichází žádné světlo na konci tunelu. Probudíte se na lodi, která pluje na Onen svět. Na Onom světě nestárnete, ba právě naopak. Vaše roky ubývají do chvíle, než je vám jen sedm dní a pak jste posláni po řece zpět na Svět, kde se narodíte jako miminko.
Tedy, alespoň takhle to je v knize od Gabrielle Zevin.
Lizzie to opravdu neměla lehké. Jela na kole do nákupní galerie, protože její kamarádka potřebovala poradit s výběrem šatů na maturitní ples. Když však přejížděla přes křižovatku, srazilo ji TAXI a aby toho ještě nebylo málo, řidič zbaběle odjel z místa činu. Na Onom světě potkala svou babičku, která zemřela ještě dřív, než se Lizzie narodila. Jenže Lizzie Onen svět nesnášela, stávala se závislou na pozorování svým blízkých skrz dalekohledy na vyhlídkových palubách. Chtěla se vrátit zpět do svého života, být znovu tou Lizzie jako dřív.
Owen je na Onom světě už devět let. Za svého života byl hasič, měl manželku, se kterou se znal už od dětství. Když mu bylo šestadvacet, zahynul při hašení jednoho úplně normálního požáru, kdy nějaká stará žena zapomněla vypnout hořák. Lizzie poprvé potkal, když ho jednou oslovila na VP, ale skutečně se seznámili až když ji Owen zadržel, protože se potopila ke Zřídlu, což je přísně zakázané.
dalekohled na VP
Thandi je Lizina kamarádka. Setkaly se na lodi Nil, bydlely totiž spolu v jedné kajutě. Thandi zemřela na průstřel hlavy a na Onom světě pak hlásila v televizi jména nově zemřelých, kteří připlouvají na Onen svět.
Curtis Jest je bývalý zpěvák skupiny Machine. Během svého života byl závislý na drogách, zemřel na předávkování. Byl to právě Curtis, komu šla Liz říct o tom, že se chystá využít Uvolňovací klauzuli a být poslána po řece zpět na Svět dřív, než bude opravu čas. Curtis se pak zamiloval do Betty, babičky Liz, a později se i vzali.
Betty je Lizina babička, zemřela dřív, než se Liz narodila. Snažila se Liz pomáhat, dávala jí věčniny (tamní měna) na VP (vyhlídkové paluby). Snažila se, aby si Onen svět Liz zamilovala, nebo ho alespoň měla ráda, jenže Liz byla paličatá a odmítala se jakkoli přizpůsobit. Betty se pak seznámila s Curtisem a vzali se.
Curtis a jeho nové povolání na Onom světě
Kniha byla bezprostředně úžasná! Sice jsem nebyla moc ráda, že ke konci to všechno strašně rychle uplynulo, ale chápu autorku, protože už opravdu nebylo o čem psát a ty hlavní zápletky byly vyřešeny. Owena jsem si bezpochyby zamilovala ihned ve chvíli, kdy se objevil na scéně. Tak strašně jsem si přála, aby se Liz a Owen dali dohromady, jenže to všechno pokazila Owenova manželka ze Světa, která zemřela na chřipku.
Příběh samotný jsem si také zamilovala. Líbilo se mi, jak se na začátku všechno vyvíjelo, jak Liz nechápala co se děje a myslela si, že je vše jen sen. Později na Onom světě jsem měla chuť ji i uškrtit. Chápala jsem, že se jí stýská po rodině a chce se vrátit zpět, ale něco se sebou měla dělat. Protože trávit tolik času na VP mi připadalo opravdu směšné. Nevím sice, co bych dělala já, jestli bych se chovala jako Lizzie nebo ne, ale určitě bych se alespoň snažila žít nový život na novém místě.*Zdroj obálky: Google
*Zdroj anotace: Kniha.cz

2 komentáře:

  1. Knížku jsem také před nějakou dobou četla a moc se mi líbila. Souhlasím s tvojí recenzí, Lizz jsem měla někdy chuť zfackovat za tu její tvrdohlavost a přístup k tomu všemu. Ale knížka byla opravdu moc pěkná x).

    OdpovědětVymazat

Statistika blogu

Používá technologii služby Blogger.
Argyle Creme Template © by beKreaTief | Copyright © Začátek věčnosti