29. března 2012

RC Review: Temný ráj


Název knihy: Temný ráj
Autor: Patrick Ness
Série: Chaos, 2. díl
Nakladatelství: JOTA
Počet stran: 400


Vracíme se zpět na kolonii Nový svět. Zatímco v prvním díle jsme četli o cestě Todda a Violy napříč Novým světem, teď jsme zůstali celou dobu na jednom místě. Todd se probouzí v Havenu, ve vytouženém cíli, kam s Violou dlouho mířili. Ale nic není tak úžasné. Haven se nyní jmenuje New Prentisstown a je pod nadvládou starosty - totiž prezidenta - Prentisse a jeho armády. Todd začíná spolu s Davym, starostovým synem, pracovat jako dozorce otroků - sádráků.A neustále se strachuje o Violu. Ta se vzpamatovává z postřelení od Davyho Prentisse a následně se učí léčitelství. Lidé nejsou spokojeni se svým novým prezidentem. Vypuká vzpoura, domy létají do povětří a teroristi po sobě zanechávají jediné znamení. O.

Druhý díl této pozoruhodné série stojí vážně za přečtení. Tempo běhu času bylo rychlejší než v prvním díle, ale kniha byla čtivá, plná různých zvratů; když už jsem v něco doufala a věřila, že to dobře dopadne, najednou bum a vše bylo zase jinak. Nejdříve šlo Toddovi a Viole jen o to, najít toho druhého, ale na kraji „zorného pole“ ještě stále byla ta skutečnost, že někde tam, daleko nad jejich hlavami, jsou v lodích osadníci, kteří čekají na přistání a vůbec nevědí, co je čeká. A právě Viola a Todd jsou jejich jediná naděje, proto se Viola musí co nejrychleji dostat k vysílací věži, ale jak? Město hlídají vojáci a je skoro nepravděpodobné, že by se přes ně dostala. Ale... co když se jí to povede? Co když bude takový malý kousek od toho, aby vyslala zprávu, když se opět (!) všechno zvrtne? A když se pak dostane k O a stane se součástí pomsty, Haven je znovu jejich, najednou se musejí potýkat s ještě větší a hrozivější armádou, která s lidmi nemá nic společného.


Některé postavy jsem milovala jiné nenáviděla. Některým jsem držela pěsti a bála se o ně, jiným jsem přála jen smrt.Todd se změnil. Viola byla kdoví kde, Davy mu neustále dával najevo svou nenávist a prezident Prentiss se choval jako neviňátko a svou pravou tvář skrýval za přívětivý úsměv. Díky tomu všemu se Todd změnil. Když celé dny hlídal sádráky, muslo to na něm zanechat stopy. Pomalu se stával někým jiným, opakoval si prezidentovu mantru "Já 
jsem kruh a ten kruh je já" a pomalu se z něj stával lhostejný a necitlivý muž.
Viola je ubytována v léčebném domě a sama se snaží léčit ostatní, protože nemocných či zraněných stále přibývá. I když jí ale léčitelství moc nejde, snaží se. V domech se ale děje něco divného. Léčitelky se chovají podivně zamlkle, a Viola se jistě nemýlí, že kují nějaké pikle.V knize se setkáváme se spoustou nových postav, jejihž jména asi brzy zapomeneme. Ti, které jsme v prvním díle nesnášeli, se najednou stávají našimi přáteli. Tedy u mě se to stalo jen u jedné postavy, kterou jsem si oblíbila. Davy. Kdo četl jen první díl, asi si myslí, že jsem se vážně pomátla, ale já to myslím vážně. Davy si postupem času získal mé srdce. Kdoví, možná by byl naprosto jiný, kdyby neměl takového otce. A právě i přese všechno, co udělal v minulosti, mi ho bylo na konci knihy líto a jen když si na to vzpomenu, mám slzy na krajíčku. 

A právě ten konec byl tak překvapivý! Jen jsem užasle zírala a zuřila, že dalši a zároveň poslední díl vyjde až v červnu. Protože takový konec! Co bude dál a jak to nakonec dopadne? Válka Hluku, jak nese název třetího dílu, bude mnou nejvíce očekávaná kniha. Tam se všechno rozhodne a já jsem zvědavá, jestli nakonec osadníci přistanou na planetě, jestli se konečně zbaví starosty Prentisse a jeho mužů a jak to vlastně bude se sádráky? Ach jo, tolik otázek a žádné odpovědi! No, bohužel, si budeme muset počkat.


Anotace: Po napínavém závěru prvního dílu Hlas nože se třináctiletý Todd Hewitt probouzí jako vězeň ve vesmírné kolonii Nový Prentisstown, bývalém Havenu, jenž padl do rukou dobyvačného diktátora a samozvaného prezidenta Prentisse.
Také Toddova přítelkyně Viola skončila v zajetí a Todd se rozhodne, že ji najde a zachrání. Musí však svůj záměr držet v přísné tajnosti, což nesmírně ztěžuje Hluk, který je od války s domorodci prokletím Nového světa, neboť vyzrazuje myšlenky. Zdá se však, že vynalézavý Prentiss objevil způsob, jak Hluk zkrotit, a to nejen u sebe, ale i svých pochopů, Toddových věznitelů.
V této knize se z nepřátel stávají přátelé a z přátel nepřátelé. Tempo není tak zběsilé jako v knize první, nicméně čtenáři se stejně svírá žaludek. Okolnosti nutí Todda k činům, které by nikdy předtím nedělal, a začíná tak poněkud ztrácet sám sebe. Věci přestávají být černé a bílé, přičemž odstíny šedi mohou být velmi nebezpečné. Jedno však o Toddovi víme – je silný. A v jádru dobrý. Na tom se nemůže nic změnit. Nebo snad ano?
Příběh Todda a Violy vás opět zcela uchvátí. Snaha dvou mladých lidí po opětovném shledání v podmínkách krutého, nelidského světa se knihou vine jako červená nit. Milovníci dobré sci-fi se budou těšit na další pokračování této svižné a imaginativní série.

Děkuji za poskytnutý recenzní výtisk nakladatelství JOTA.
Knihu si můžete objednat u nakladatelství JOTA.

1 komentář:

  1. Právě u nás na blogu probíhá GIVEAWAY!
    Tímto Tě srdečně zveme a budeme rády, když se zůčastníš!
    Snad Ti bude přát štěstí :-)
    http://handbagforladies.blogspot.com/2012/03/g-i-v-e-w-y.html

    OdpovědětVymazat

Statistika blogu

Používá technologii služby Blogger.
Argyle Creme Template © by beKreaTief | Copyright © Začátek věčnosti