19. června 2012

RC Recenze: Cinder


Název: Cinder
Autor: Marissa Meyer
Série: Měsíční kroniky #1
Nakladatelství: Egmont
Žánr: Dystopie, fantasy
Počet stran: 400

Poté, co skončila čtvrtá světová válka, svět se změnil. Lidé z něj chtěli udělat lepší místo k životu. Ale objevila se letumóza. Podivná nemoc přenášená měsíčňany, lidmi, kteří kolonizovali na Měsíc, kde zmutovali tak, že dokážou nadpřirozené věci. Letumóza je velmi nebezpečná nemoc. Vědci se snaží najít lék. A proto v Novém Pekingu ve Východním Společenství losují kyborgy, kteří jsou odolnější, než lidí, aby na nich mohli dělat pokusy.
Právě tady žije Cinder. Známá mechanička. Jednoho dne ji navštíví princ Kai, aby mu opravila androidku. A tím to vše zažíná.
Androidka převáží nějaké tajné informace, které by konečně mohly nastolit mír mezi Měsícem a Zemí.
Když pak sestra Cinder onemocní letumózou, její macecha věnuje Cinder vědě jako dobrovolnici na testování. Tam se o sobě Cinder dozvídá pravdu, stejně tak i o losování kyborgů. Někdy je prostě načase sundat ty růžové brýle a pohlédnout na svět, jaký je ve skutečnosti. A ten je mnohem zvláštnější, než se zdá.

Kai a Cinder
Příběh novodobé popelky. To je první, co mě napadlo po dočtení knihy.
Macecha, dvě dcery, jedna další nevlastní. Krásný princ. Láska. Akorát, že tady jsme v Novém Pekingu. Z Popelky je kyborg a z kočáru staré auto.
Cinder jako kyborg vypadává ze společnosti, proto se snaží svou odlišnost skrýt. Na operaci byla ve svých jedenácti letech, nic víc si nepamatuje.
V knize budeme sledovat její zoufalou snahu zachránit její sestru Pivoňku, jediného člověka, který ji má rád takovou, jaká je, a také její vztah s princem.
Zatímco se nám pomalu vyvíjí vztah mezi kyborgem a člověkem, za dveřmi čeká velká hrozba, která znamená ohrožení pro celý svět.
Královna Levona a její armáda už si brousí zuby. Nebo vlastně zbraně. Aby dosáhli svého. Jestliže chce princ ochránit svou zemi, musí vyjednat mír, jinak nastane válka, která by pro lidi špatně dopadla. Měsíčňané jsou silní a Země proti nim nemá šanci.

Jak už jsme říkala, jde o novodobý příběh Popelky, který autorka zkombinovala se sci-fi dystopií. Jako fanouškovi sci-fi se mi kniha líbila. Byla obohacena o zajímavé informace o tom, jak vidí kyborg svět okolo, jak funguje technika. Budoucnost, která vám někdy kvůli království připadá jako z dávných dob. Máte zde androidy, vznášedla, zvláštní nevyléčitelnou nemoc. Najdeme i auto ze starých časů, aneb z naší doby.
A páni, být kyborgem je vážně úžasné. Poznáte, kdy vám někdo lže, máte přístup k informací, můžete si v zorném poli přehrát video a přitom dál vnímat svět okolo. Ale má to i své stinné stránky. Musíte si měnit součástky, lidé na vás zvláštně koukají, jste vyvrhel společnosti.

Cinder
Dlouho jsem přemýšlela, jak Cinder ohodnotit. Samotný příběh byl vážně poutavý, sama jsem se pídila po informacích a přála si zjistit, jak ten romanticky-akční-sci-fi příběh dopadne.
„Popelka“ byla zajímavé obohacení knihy, ale pravda, v některých částech mi to vadilo. To knize trochu ubíralo na kvalitě. Někomu se to líbit může, ale já nemám ráda přepisování originálů, ani mě moc nebere inspirace, z které poznáte, o jaký originál jde.
Jinak byl příběh skvělý. Dobře promyšlený svět plný technologie. To je přesně to, co miluju. Tam bych chtěla žít.
O jedné důležité věci v knize jsme věděla snad už od začátku, nebo vlastně od doby, kdy se Cinder dozvěděla, co je vlastně zač. Celou dobu jsem na tuhle informaci čekala jako žralok na jídlo a pak jsme se začala smát, že jsem měla pravdu. Ale nechci vám nic říkat.
Tak co? Necháte se doktorem Erlandem překvapit, nebo budete vědět, co Cinder doktor řekne, stejně jako já?

Knize nakonec dávám 4 hvězdičky. Ten jeden bodík jsem už popisovala nahoře, proč se mi to nelíbilo. Přesto ale budu netrpělivě očekávat pokračování.

Anotace: Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a její macecha za neúnosné břemeno. Být kyborg ale má i své výhody – mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci (roboty, vznášedla, své vlastní nefungující součástky), díky čemuž se stane nejvyhlášenější mechaničkou v Novém Pekingu. Právě tato pověst přivede k jejímu stánku prince Kaie, který potřebuje před výročním bálem opravit porouchaného androida. Princ opravu v legraci nazve otázkou národní bezpečnosti, ale Cinder má podezření, že věc je mnohem vážnější, než jí je princ ochoten prozradit.
Cinder touží udělat na prince co nejlepší dojem, ale se všemi plány je konec, když se její mladší nevlastní sestra a jediná lidská přítelkyně nakazí smrtelným morem, který sužuje Zemi už celé desetiletí. Macecha obviní z dceřiny nemoci Cinder a nabídne její tělo pro výzkum moru, což je „pocta“, kterou dosud nikdo nepřežil.
Ale netrvá dlouho a vědci zjistí, že jejich nové pokusné morče je zvláštní. Chirurgové, kteří proměnili Cinder v kyborga, něco skrývali. Něco cenného.Něco, kvůli čemu jsou někteří lidé ochotní zabíjet…

Trailer ke knize: Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Egmont.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Statistika blogu

Používá technologii služby Blogger.
Argyle Creme Template © by beKreaTief | Copyright © Začátek věčnosti