10. června 2012

RC Review: Kouzlení


Název knihy: Kouzlení
Autorka: Aprilynne Pike
Série: Křídla, 2. díl
Nakladatelství: Fortuna libri
Počet stran: 368


Uplynulo už šest měsíců od Laurelina setkání s trolly. Na konci první knihy stála Laurel před důležitým rozhodnutím. Zůstane se svými kamarády, rodiči a především s Davidem v lidském světě, nebo se rozhodne pro magický Avalon, kde bude žít po boku s Tamanim? Vybrala si tu první možnost. Ale Avalonu nedokázala jen tak uniknout.
Začalo léto a Laurel byla předvolána do Akademie v Avalonu, aby se naučila schopnostem Podzimní florely. A není to vůbec lehké, protože na svůj předešlý život v Avalonu si vůbec nepamatuje. Má co dohánět. Ve všem. Její studium se zaměřuje na stohy knih, které se musí naučit nazpaměť. Musí umět připravovat lektvary. Protože jinak nemá proti trollům sebemenší šanci.
Po dvou měsících strávených v Avalonu, kde se musela stále jen učit a někdy jí chvíle zpestřoval Tamani, prováděl ji po Avalonu a seznámil ji se svou rodinou, se musí Laurel vrátit domů.

Jelikož se ocitáme v Avalonu, poznáváme nové postavy, ale taky se dozvídáme o místních způsobech, tradicích a chování se ve společnosti. Věděli jste, že zde si nic nemusíte kupovat? Všechno jsou dary a výrobce místo peněz potěší pouhé „děkuji“ a to, že zboží budete se ctí používat.
Zjišťujeme, jaká je pravda o králi Artuši a co byl vlastně zač Shakespeare.
Florely se od lidí liší už svými neobvyklými schopnostmi, ale především najdeme rozdíly ve výchově semenáčků, chcete-li, nazývejte je „děti“.
Tohle společenské chování vám může připomínat dávné doby knížat a šlechticů. Zimní a Podzimní florely a florové jsou jako šlechta a Jarní florely a florové poddaní. Letní florely a florové jsou ty nejkrásnější, jako ozdoby Avalonu.
Právě tohle chování a etiketa dělají Laurel problém. Neustále jí vadí, jak se k ní Tamani chová, Ale on za to nemůže, vždyť je to pouhý Jarní flor  ona je Podzimní florela. V těch chvílích, kdy Tamani dbá na pravidla, se ho Laurel snaží neustále přesvědčovat o tom, že tohle není normální a neustále po něm žádá, aby porušoval pravidla. Ona sama se jimi neřídí, jako by snad chtěla změnit všechny zaběhnuté tradice v Avalonu. Byla hodně paličatá, což mi na ní opravdu vadilo. V tu chvíli jsem měla chuť jí dát pořádnou facku, aby se vzpamatovala. V těch chvílích, kdy odmítala uposlechnout příkaz, mě hodně vytáčela. Ovšem, to pochopíte, až si knihu sami přečtete.
Jinak se mi všechny postavy líbily. Tamani byl prostě okouzlující jako vždy, ale bylo mi ho celkem líto, když musel Laurel vidět s Davidem.
David má Laurel opravdu rád, možná stejně, možná i víc, než Tamani. Ale je to člověk. Chytrý, ambiciózní, někdy trochu otravný, ale přesto je to člověk. Také ale dost odvážný, když dojde na trolly.
Laurelin táta se se skutečností, že je Laurel florela, srovnal dobře. Věděl toho o vílách snad víc, než ona sama. Takovou reakci Laurel nečekala, ale byla ráda, že ji má alespoň jeden rodič rád takovou, jaká je.
Kdežto její máma se od ní držela dál, jako by ji snad už vůbec neměla ráda. Ale kdoví, jaké to je, když se dozvíte, že je vaše dcera florela. Ne každý se s takovou skutečností srovná zrovna dobře.
A zatímco Laurel řeší lidské problémy, tam někde v pozadí čekají trollové na svou šanci...

Série Křídla je určitě zajímavá. Jde o něco nového, ne moc prozkoumané téma. Víly tu nejsou typické jako jinde a to se mi na knize líbí. Nebýt Laureliny paličatosti, jistě by se mi kniha líbila mnohem víc. Jistě, je to ještě teenager, v Avalonu je poprvé a nezná všechny místní způsoby. Ale od toho je tam Tamani. Aby jí to tam ukázal a řekl jí, jaká musí dodržovat pravidla. A on je také chce dodržovat, ale právě Laurel si stojí za svým a nehodlá od svých rozhodnutí odstoupit.
Takže nakonec hodnotím čtyřmi hvězdičkami a to především díky Tamanimu, který je mnohem lepší něž v prvním dílu. To proto, že jeho si prostě zamilujete.
Rozhodně jsem zvědavá, jaký bude další díl. Protože jistě i vy chcete vědět, jak tohle dopadne. Co se stane s trolly? Kdo je Klea? Budě nějaká válka mezi flory a trolly? No, kdo ví. A především, koho si nakonec Laurel vybere? Já osobně doufám, že Tamaniho, ale „kdo ví“, že? Mně většinou nevyjde to, co si přeju, takže se vážně nemůžu dočkat dalšího dílu, abych se to všechno dozvěděla.

Anotace: Být florelou v lidském světě není úplně jednoduché. Kromě toho, že vám jednou do roka na zádech rozkvétá květ, musíte tajit záležitosti florel a florelů před lidmi. Laurel má naštěstí poměrně tolerantní rodiče a přítele Davida. Jak se jim ale bude líbit, že Laurel musí strávit dva měsíce ve florelí Akademii a začne tajemnou říši navštěvovat daleko častěji? Ani potíže z loňského roku hlavní hrdinku neopustí a znovu bude čelit nebezpečím nadpřirozeného světa. Podaří se jí se ochránit svou rodinu a přátele?
Děkuji za poskytnutý recenzní výtisk nakladatelství Fortuna Libri.
Knihu si můžete objednat u nakladatelství Fortuna Libri.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Statistika blogu

Používá technologii služby Blogger.
Argyle Creme Template © by beKreaTief | Copyright © Začátek věčnosti