12. května 2013

Recenze: Oškliví


Název: Oškliví
Autor: Scott Westerfeld
Série: Oškliví #1
Nakladatelství: Triton
Žánr: Sci-fi
Počet stran: 328


Být ošklivý už je dávnou out. Teď všechno funguje jinak. Vítejte ve století přetvářky, zábavy a plastických operací.
Tally je hlavní hrdinka. Žije v jedné z kolejí v Uglyville a nemůže se dočkat své operace, kdy se konečně stane krásnou a přestěhuje se do New Pretty Townu  a bude si užívat bezchybný život a večírky se svým nejlepší kamarádem Perisem.
Ale pak potkává Shay, která ji učí, jak jezdit na prkně a posléze se takhle dívka stává její nejlepší kamarádkou.
Shay pořád mluví o nějakém tajemném místě plném ošklivých, kteří utekli od operace. Místo zvané Kouř.
Tally nejdříve nesouhlasí a chce se stát krásnou, ale pak nastávají komplikace a tak jí nezbývá nic jiného, než se vydat do Kouře. A tam se konečně dozvídá celou pravdu o krásných a o operacích. Pravdu, která je naprosto šokující.

Jízda na prknech
K této knize jsem se chtěla dostat už dávno, přece jen jde o sci-fi, které já zbožňuju. Jejich svět se mi líbil, musí to být úžasné stát se krásným, i když to má své mouchy. Člověk by si přece měl zachovat své pravé já. Ale to nejspíš každému nedochází. Navíc v některých chvílích to bylo až zvrácené, že oškliví jsou omezení tolika pravidly, jako by to byla jen nějaká monstra, nebo zvířata.
Tally jsem měla ráda. Byla odvážná a dokázala riskovat a jít do New Pretty Townu jen proto, aby viděla Perise. Zato mi na ní vadila ta její posedlost stát se krásnou. Připadá mi to naprosto nepřirozené, s plastickými operacemi jsme nikdy nesouhlasila a tohle bylo už opravdu přehnané. Vždyť vás změnili k nepoznání. Nové oči, nová ústa, jiné vytvarování těla. Dokážou vám i změnit zrak na naprosto dokonalé vidění navždy nebo vás učinit odolné proti nemocem. Ale víte co? Vlastně se kvůli tomuhle ani nemůžu na Tally zlobit, protože když vyrůstáte v takovém světě jako ona, ani nemáte na výběr. Okolí vás naprosto změní i duševně, změní váš pohled na všechno.
Zaujala mě Tallyna cesta do Kouře, při níž se seznamuje s Rezatci, které jsem pochopila jako nás, současně žijící lidi.
Nepřestávala jsem se divit, co všechno Tally neznala. Věci, které pro nás byly typické. Nám zase může připadat abnormální to, jaké věci měli oni. Čističky vody, letící prkna, vznášedla. Nebo špagbol, pro nás
známý spíše jako boloňské špagety.
V Kouři to bylo takové, jak jsem o tom snila. Spoustu a spoustu ošklivých, kteří chtěli zůstat takovými, jací jsou. A přesně tohle se mi líbilo, mnohem lepší než New Pretty Town.
A nebyl to jen příběh, co mě naprosto dostalo. Zamilovala jsme se i do postav.
Tally
Tally jsem zpočátku knihy měla ráda, pak zase chvíli ne, ale když byla v Kouři, líbilo se mi, jak se chovala a co byla ochotna udělat pro lidi, kteří zde žili. Především jsem ji obdivovala na konci a říkala jsem si jen: „Páni, ta holka má ale kuráž!“
Davida, žijícího v Kouři, jsem zpočátku nebrala moc na vědomí, ale nakonec si získal mé srdce, stejně jako to Tallyino. A proč? Je to jednoduché, byl to prostě on. Nebyl to žádný strašpytel, byl milý a především nebyl nijak zmanipulovaný. Byl prostě svůj. Byl jiný, ale tím správným způsobem.
Shay byla rebelka, měla jsem ji ihned ráda, protože jí ta operace připadala zvrácená a přála si odejít.

Konec mi teda naprosto vyrazil dech, v jedné chvíli jsem měla vážně slzy na krajíčku.
Kniha byla čtivá, ani jsem se nenadála a už byl konec a já naštvaně zírala a říkala si, proč to muselo skončit takhle. Proto asi brzo sáhnu po druhém dílu a doufám, že bude stejně dobrý, jako tento. Takže nakonec 5 hvězdiček. Oškliví si to zaslouží.

Anotace: Každý může být úchvatně krásný, co je na tom špatného? Tally bude brzy šestnáct a už se nemůže dočkat. V jejím světě šestnácté narozeniny znamenají operaci, která člověka změní z fyzicky ošklivého na dokonale krásnou bytost, a tím jej katapultuje do ráje špičkových technologií, kde jedinou prací je nikdy nekončící zábava.

Několik týdnů před narozeninami však Tally potkává novou kamarádku Shay, která si není úplně jista, jestli vůbec chce být krásná. Mnohem raději by se ocitla mimo dokonalý svět, na utajeném místě zvaném Kouř, kde žijí oškliví, kteří se rozhodli vzbouřit proti diktátu a povinnosti být krásný. Když Shay uteče a zanechá Tally zašifrovaný vzkaz s popsanou cestou do společenství, odhalí Tally odvrácenou stranu světa krásných – a není to nic pěkného. Úřady ji postaví před nejhorší volbu, jakou si dokáže představit: buď najde svoji kamarádku a vrátí se s ní zpět, a zároveň prozradí úřadům, kde se úkryt nachází, nebo nikdy nebude krásná. Její rozhodnutí jí navždy změní život…

Dobrodružství, kamarádství, revolta, první láska, touha po dokonalosti i odvrácená tvář bezchybné společnosti, kde mocní rozhodují a vyčnívat z davu se nenosí, to vše najdeme v prvním díle tetralogie. Série, která nastiňuje otázky sebehodnocení, vzhledu a individuality, ale také vliv silného tlaku ze strany okolí. Podle serveru IMDb se letos připravuje filmové zpracování.Žádné komentáře:

Okomentovat

Statistika blogu

Používá technologii služby Blogger.
Argyle Creme Template © by beKreaTief | Copyright © Začátek věčnosti