9. října 2013

RC Recenze: Počátek

Název: Počátek (Originální název: Origin)
Autor: Jessica Khoury
Série: Počátek #1 (Origiální název: Corpus #1)
Nakladatelství: Egmont
Žánr: Dobrodružné, sci-fi, romantika
Počet stran: 372

Anotace: Džungle skrývá dívku, která nemůže zemřít.

Pia vždy znala svůj osud. Měla počít novou rasu, linii nástupců, kteří porazí smrt. Za tímto účelem se zrodila, byla geneticky upravená k nesmrtelnosti a vychovávaná týmem vědců v tajné skrýši v Amazonském deštném pralese. Nyní ji vědci začínají podrobovat testům, jejichž výsledkem má být dokončení celého nebezpečného projektu.

Co si Pia pamatuje, vždy nejvíc toužila naplnit jejich očekávání. Ale v noci o svých sedmnáctých narozeninách nachází díru ve zdánlivě neproniknutelném plotě, který uzavírá její sterilní domov. Poprvé v životě volná v džungli potkává Eia, chlapce z nedaleké vesnice. Nedokáže odolat a pokračuje v útěcích, aby ho mohla vídat. Zamilují se do sebe a kousek po kousku začínají poznávat pravdu o Piině původu – pravdu se smrtícími následky, která navždy změní jejich životy.

Nesmrtelnost je krásná věc. Kdo by nechtěl žít věčně, nikdy nezemřít, netrpět nemocemi, zkrátka, být dokonalý? Lidé o nesmrtelnosti vždy snili, už od dob alchymistů a zdá se, že konečně objevili její tajemství. Našli lék na stárnutí. Hluboko v džungli objevila jedna věděcká výprava vedená vědcem Falkem strž, kde rostly krásné, tajuplné květiny. Od té doby se začalo strži říkat Falkova strž a je symbolem nesmrtelnosti. Ale jak už to tak bývá, krása zvenčí a uvnitř... špína. Těmto krásným květinám se říká elysie a jsou smrtelně jedovaté.

Jsme příliš hamižní a chceme nesmrtelnost moc brzy. Kdybychom byli trpěliví a čekali, třeba nás na konci věčnost čeká.

To by ale nesměli lidé být od přírody zvědaví. Tahle kniha ale není o bloudění džunglí, ani o objevení záhadné květiny. Není ani o vědcích hledajících, jak udělat člověka nesmrtelného. Nedaleko strže založili výzkumné středisko Malá Cam a rozhodli se přijít na kloub tomuto malému a zároveň velkému tajemství. Našli způsob, jak zneutralizovat jed v elysii a vytvořit tak nesmrtelného člověka. A tak po několik generací čekali a čekali, každá generace byla o něco lepší, vyspělejší, až pak, nadešel den, kdy na svět přišla první nesmrtelná.

Dokonalost má mnoho podob. Ale může být něco skutečně dokonalé? Sama dokonalost je vadou na kráse. Nesmrtelná Pia ale dokonalá je, alespoň to o ní ti, kteří s ní žijí v Malé Cam, tvrdí. Pia je krásná, chytrá, má skvělé smysly i paměť a především... je nesmrtelná. Můžeme to ale nazývat dokonalostí? Kdepak, v každé takzvané dokonalosti je trhlina.


Jednoho dne objeví Pia díru v plotě a dostane se tak ze své klece. Džungle za plotem je nádherná, přímo Piu vybízí, aby se stala její součástí. A Pia by tak ráda... Ale kvůli Malé Cam nesmí. Jenže pak potká Eia a ten jí naprosto změní život. Začínají se u ní objevovat emoce, které nikdy dříve nevnímala. A emoce znamenají vzdor. Ten se vědcům z Malé Cam nezamlouvá, protože city ovlivňují lidský úsudek, což by mohlo ovlivnit Piinu dokonalost. Vědci z Pii chtějí mít pouze dívku bez morálky, která by pokračovala v jejich výzkumech a stvořila další jako je ona. Malá Cam ale skrývá strašlivé tajemství.

Nejvznešenější život je ten, který byl položen za druhého.

Malá Cam byla pro Piu vždy to jediné, co znala. Nikdy neviděla, co se skrývá za plotem. Dokonce ani neměla vůbec žádné znalosti o světě. New York, San Francisco, Amerika... Co to je za názvy? Pia o nich nikdy neslyšela. Proto pro ni bylo takovým překvapením, když se jí do ruky dostala mapa světa, na které byla malá tečka a u ní napsané Malá Cam. Do té doby ani Pia netušila, jak je svět velký. Učila se, trénovala se ve zlepšování svých schopností i dovedností. Podstupovala Wickhamovy testy, které měly otestovat její připravenost stát se vědcem. Piiným snem i posláním je být členkou týmu Immortis, kde pozná tajemství svého původu a bude moct stvořit takové, jako je ona sama.
Co by to bylo za příběh, kdyby šlo vše jako po másle. Malá Cam není úžasné místo a tým Immortis netvoří skupina pouhých vědců, kteří svou práci dělají čistě, bez obětí.
Co je to ten katalyzátor, díky kterému není jed elysie smrtící? A proč se o laboratoři B říká, že tam propukl požár, když je tohle místo plné cel a škrábanců a zaschlé krve? Co před Piou všichni tají?

Nápad této knížky se mi líbil, samotné její čtení už tolik ne. Jednoduše, vadila mi Pia. "Dokonalost je sama o sobě vadou na kráse." Pia nemůžeme dávat vinu, autorka si ji tak stvořila, možná v ní chtěla vidět samu sebe... Ale mně vadilo, jak o ní mluvili, že je Pia vrcholem lidského díla, že je předurčena stát se královnou a vést lidský svět, vytvořit spoustu dalších jako je ona... 

„Dokonalou,“ odpovím okamžitě. „Chtějí mě mít dokonalou.“
„Dokonalost,“ odpoví prázdně, „je jen úhel pohledu.“

Zpočátku se Pia snažila zapadnout, makala na tom, aby se jednou stala vědkyní a poznala tajemství elysie. Byla ale dost namyšlená, což se ani nedivím. Ale byla mi nesympatická. Naštěstí prošla v knížce vývojem, začala se měnit a probouzet a nemohl za to nikdo jiný, než chlapec. Mladý kluk z kmene Aio'a jménem Eio, který Pie ukázal svou rodinu, ukázal jí džungli a také si získal její srdce. Stejně tak ona si získala jeho a zamilovala si všechny domorodce, kteří jí povyprávěli legendu o nesmrtelných a o elysii. 
Líbilo se mi, jak se z Pii stala rebelka, prchající za svou novou rodinou, i přesto, že by mohla mít velké problémy. Chvílemi jsem ale kroutila očima nad její naivitou.
Co musím ale velmi pochválit, byl ten konec. Jsem ráda, že kniha nemá další díl, jen následující povídku, co jsem slyšela. Protože myslím, že pokračování by jen uškodilo. Takhle tedy nakonec mám docela dobrý názor a celou knížku, i když tolik příliš jsem si ji nezamilovala, ale jsem ráda, že se mi dostala do rukou. Nápad byl originální a děj zasazený do nádherného místa. Nečetla jsem mnoho knih odehrávajícíh se v džungli, proto se mi to líbilo. Nejvíc jsem Pie záviděla jejího mazlíčka jaguára jménem Alai. 
Na závěr bych mohla říct jen to, že nesmrtelnost je sice krásná, ale dělá z lidí, kteří se za ní ženou, jen monstra. Nesmrtelnost je krásná, ale nebezpečná.
Trailer:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Egmont.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Statistika blogu

Používá technologii služby Blogger.
Argyle Creme Template © by beKreaTief | Copyright © Začátek věčnosti