31. října 2013

RC Recenze: Reset

Název: Reset (Originální název: Reboot)
Autor: Amy Tintera
Série: Reset #1 (Origiální název: Reboot #1)
Nakladatelství: Egmont
Žánr: Sci-fi, dystopie
Počet stran: 268

Anotace: Před pěti lety jsem zemřela. O 178 minut později jsem vstala z mrtvých.

Před pěti lety byla dvanáctiletá Wren Connollyová třikrát střelena do prsou. Po 178 minutách vstala z mrtvých jako resetka: silnější, rychlejší, odolnější a bez emocí. Čím déle jsou totiž reseti mrtví, tím méně v nich zůstává po oživení lidského. Wren 178 je nejnebezpečnější reset v Texaské republice. Nyní ve svých sedmnácti letech slouží v polovojenské jednotce společnosti KLEZ(Korporace pro lidskou evoluci a zalidnění).

Wren je jako zkušená bojovnice pověřena výcvikem nových resetů, ale její poslední nováček – Callum Reyes – je nejhorší, jakého kdy viděla. Callum byl oživen 22 minut po své smrti, a tak prakticky zůstal člověkem. Má příliš pomalé reflexy a nepatřičné otázky a jeho nikdy neuvadající úsměv vyvádí Wren z miry. Pořád však odpovídá za jeho výcvik. Když Callum odmítne splnit rozkaz, dostane Wren poslední šanci ho srovnat – jinak ho bude muset zlikvidovat. Wren dosud vždy uposlechla každý rozkaz a ví, že když se vzepře, bude také zlikvidována. Ale zároveň se nikdy necítila tak živá jako s Callumem…


Přemýšleli jste někdy o tom, jaké to je umřít? Co nás čeká pak? Uvidíme světlo do nebe nebo si pro nás přijdou démoni z pekel? To je otázka... ale Wren by nám mohla vyprávět.

Když Wren žila, střelili ji třikrát do hrudníku. Nikdo jí nedával naděje, ale po 178 minutách se znovu probrala jako resetka, s ošklivou jizvou na hrudi jako připomínkou jejího utrpení, ale je silnější, odolnější, rychlejší a bez emocí. Jako reset s nejvyšším možným číslem se z Wren stal skvělý, nebezpečný voják. Pracuje pro organizaci KLEZ, která má za úkol vyhledávat a popřípadě eliminovat problematické resety.


Když pak přijde úkol trénovat nové resety, Wren by si mohla vybrat reseta s nejvyšším číslem, ale pořád jí vrtají hlavou slova, že jestli všichni ti resetové, které vytrénovala, jsou tak dobří proto, že mají vysoká čísla, nebo proto, že je trénovala ona. A tak si vybere Calluma, i proto, že ji zvláštním způsobem přitahuje. Jenže Callum se probudil po pouhých 22 minutách, takže je skoro jako člověk.
Zatímco Wren trénuje Calluma, aby dokázal přežít v tomto světě, s menšími čísly se děje něco zvláštního. Záchvaty po nocích, které si ráno nikdo nepamatuje, to začíná. Navíc se Wren dozvídá o tajném místě, daleko od republiky, kde se ukrývají reseti. Místo, kde můžou reseti žít svobodně.

Něco s ní provedli a teď jim došlo, že to podělali. Že Ever nějak narušili.

Reset je originální i když je tu určitě spoustu prvků, na které můžeme narazit i jinde. Po planetě putuje virus, který brání lidem normálně umřít. A tak se někteří znovu probudí, ale už nejsou jako dřív. Rodiny už je nechtějí vidět a jim nezbývá, než se stát vojáky.

Líbí se mi nápad Resetu. Umřít a znovu ožít, to je přece nádhera, nebo ne?  Získáte sice druhou šanci a jako bonus k tomu sílu, ale ztratíte tak své emoce. Přijdete o to, co vás dělá lidmi, nebo snad ne?

Collum je přece jiný. Je neohrabaný, má emoce a chová se jako člověk. Začíná rozbíjet ten ledový obal okolo Wrenina srdce. Když se dokáže změnit ona, dokážou to snad všichni.
Wren se mi líbila. V první části jsem s očekáváním sledovala, jak se pomalu mění a jak se snaží udržet Calluma naživu a naučit ho všechno, co by mu k tomu pomohlo. Byla to skutečně hrdinka, která si nenechávala nic nalhávat. Za to ji obdivuju, ale přece jen bych ji nechtěla nikdy potkat takovou, jaká byla zpočátku, než potkala Calluma. Děsivá a nemilosrdná.
Callum, to je prostě Callum. Milý a skvělý. Líbilo se mi, jak prostě nechtěl přistoupit na všechna ta pravidla, líbilo se mi, jak bezstarostně se choval, vždy s úsměvem na tváři a s vtipnými hláškami na jazyku. Byl příjemnou změnou v tomto světě plném krutosti, pravidel...

Přesto mi mělo být dávno jasné, že se mu nikdy nepodaří dosáhnout takových výsledků, jaké se tady od resetů očekávaly. I kdyby se mu povedlo překonat tu největší překážku - svých ubohých dvaadvacet minut -, na plnění rozkazů nebyl stavěný. Měl moc otázek. Moc vlastních názorů.

Reset jsem si užila. Nechybělo mi zde skoro nic. Akční scény doplňovaly děj a udržovaly nás v napětí, jestli naši hrdinové dokážou přežít. Stejně tak jsem byla napnutá, jak se bude dál rozvíjet vztah Wren a Calluma.

Nejvíc jsem se těšila na rezervaci resetů, proto mě konec trochu zklamal, ale zároveň mě donutil se ještě víc těšit na pokračování, kterého se, doufám, dočkám brzy.


Trailer:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Egmont.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Statistika blogu

Používá technologii služby Blogger.
Argyle Creme Template © by beKreaTief | Copyright © Začátek věčnosti