22. října 2013

RC Recenze: Soumrak království

Název: Soumrak království (Originální název: Falling Kingdoms)
Autor: Morgan Rhodes
Série: Soumrak království #1 (Origiální název: Falling Kingdoms #1)
Nakladatelství: Egmont
Žánr: Dobrodružné, fantasy
Počet stran: 392

Anotace: Napínavý fantasy příběh ve stylu Her o trůny!

AURANOS
Princezna Cleo vychovaná v přepychu se musí vydat na strastiplnou a zrádnou cestu na nepřátelské území, aby tam nalezla dávno ztracenou magii.
PAELSIA
Jonas, rebel zuřící nad nespravedlností světa, se vzbouří proti útlaku, který zbídačil jeho zemi, a stane se vůdcem lidové revoluce.
LIMEROS
Lucia, sirotek adoptovaný královskou rodinou, odhalí pravdu o své minulosti a objeví nadpřirozené schopnosti, které je předurčena ovládat.
Magnus, prvorozený královský syn vychovávaný svým otcem k násilí a dobývání, začíná zjišťovat, že srdce může být smrtelnější zbraní než meč.
Je předvečer války. Vyberte si svou stranu.

Na počátku bylo proroctví. O dívce s nesmírnou mocí, která bude vládnout všem čtyřem živlům... Ohni, vodě, vzduchu a zemi. Je to opravdu možné? Skutečně povstane znovu tak mocná čarodějka?
Roky plynou, ale jedné noci... bude ukradeno dítě a jeho matka zabita. Z dvou čarodějek, které pro něj přišli, zbyla jen jedna. Zradila svou sestru a zabila ji, aby mohla vychovávat dítě sama. Té noci bylo prolito spoustu krve, zemřely dvě ženy a to jen proto, aby magie dítěte byla vložena do správných rukou. Ale skutečně to bylo to správné? Ne každý myslí jen na dobro. Čarodějka, která ukradla dítě, se mohla mýlit a mohla si vzít obyčejného člověka. Pokud ale ne, dítě je ve velkém nebezpečí. Každý by totiž chtěl mít takovou magie jen a jen pro sebe.

Princezna Cleo a lord Aron se spolu se svým doprovodem vydávají na cestu do Paelsie. Aron si chce koupit vyhlášené víno. Obchodníkovi však nabídne směšně nízkou nabídku, i když by pro něho nebyl problém zaplatit plnou cenu. Obchodníkovi a jeho synům se to nelíbí, dojde ke konfliktu a jeden z chlapců umírá v kaluži krve.

Smrt mladíka rozpoutá vlnu nesouhlasu, která předchází velkým změnám ve všech třech zemích.

Cleo  se narodí do přepychu a bohatství, v Auranosu. Narodí se v zemi, která oplývá krásou, prosperitou. Proč se ale vydá na nebezpečnou cestu do Paelsie, když ji tam všichni nenávidí a spojují si její tvář s vraždou mladého muže Thomase? Protože i když je Cleo princezna, která by mohla mít vše, co si zachce, přesto jí něco chybí. A to je zdraví její sestry. A tak se Cleo vydá tajně na cestu, najít ve velké umírající zemi jedinou osobu, která by mohla její sestře pomoct. Strážkyni. Mýtickou bytost, která by jí mohla darovat magická semínka na uzdravení. Dokáže Cleo přežít? Dokáže najít Strážkyni? A jestli ano, vrátí se včas domů, než bude už pozdě?

Život bez vína a krásy není hoden žití.

Magnus je synem Krvavého krále. Jeho domovem je Limeros, země s tou nejlepší armádou. Proč nejlepší? Protože mají nemilosrdného krále. Jeho přezdívka totiž nevznikla jen tak. Magnus je zamilovaný do své sestry Lucie. Zdá se, že všichni jeho lásku k ní vidí, kromě ní. Navíc, Lucie je podle proroctví ta nejmocnější čarodějka všech dob. Je to pravda? Skutečně má Lucie tak obrovské schopnosti?
Jenže pomalu přichází válka a z Magnuse se pomalu začíná stávat tvrdý, nemilosrdný muž, jako je jeho otec. Pomalu se mu začíná vyrovnávat, i když ho kdysi nenáviděl a opovrhoval jím. Láska lidi mění, tím hůř, když je to láska neopětovaná.

Jonas žije v Paelsii. Je to velmi chudá země, kde lidé umírají kvůli nedostatku jídla a v zimě kvůli chladu. Paelsii vede starý náčelník, o kterém se slýchá, že je to mocný čaroděj, který se ukrývá ve svém paláci a věnuje se meditacím, aby přinesl své zemi štěstí a úrodu. Skutečností ale je, že náčelník nejspíš není tak mocný, ale je to jen normální člověk, který žije sám v bohatství a má dostatek všeho, co jeho země nemá. Když Jonasovi zavraždí bratra, ten je připraven na pomstu. Bude stát v čele revoluce? Dokáže pomstít smrt svého bratra a zajistit své zemi lepší život?

Každý teď bude muset zapomenout na své starosti, protože přichází válka. Krvavý král spolu s náčelníkem Paelsie zahájí tažení proti Auranosu s jediným cílem: získat Auranos.

Je válka a nikdo nemůže věřit nikomu, ani náčelník Paelsie nemůže věřit svému "spojenci " Krvavému králi. Protože co by měl král Limerosu ze spojení s barbary z Paelsie? Nic, pokud by jen nechtěl získat jejich území a vládnout tak všem třem říším.

Zjistil jsem, že řeči mají hodně společného s peřím. Zřídkakdy něco z toho mívá velkou váhu.

Zpočátku se mi Soumrak království tolik nelíbil. Děj byl sice akční, došlo zde k vraždám a pořád se něco dělo, ale nevtrhlo mě to správně do děje. Postavy mi připadaly příliš placaté a jejich chování moc předvídatelné. Ale pak jsem se do knížky začetla, že jsem ji nakonec dočetla na jeden zátah. Ale dalo mi to spoustu přemlouvání se do ní pustit, když jsem ji nejdříve odložila.

Žádnou z postav jsem si příliš neoblíbila, kdyby zemřel někdo z hlavních hrdinů, nejspíš by mi jeho ztráta tak líto nebyla. Je zde totiž mnoho postav a každá zde má svou velkou roli, proto je těžké si jednu oblíbit. V jiných knížkách mi to problém nedělá a vždy si dokážu najít někoho, komu budu fandit, ale v Soumraku království to nešlo. Příběh se vypráví po kapitolách ve všech třech království, takže neustále přeskakujeme z jednoho kouta země na druhý.
Nad chováním postav jsem někdy skutečně kroutila hlavou. Autorka si přála dostat postavy do určitého bodu, aby děj pokračoval, jak si přeje, ale jsem si jistá, že někdy by toho šlo docílit i jinak, než dělat takové hlouposti, které některé postavy předváděly.
Přesto ale autorka píše poutavě, píše o krveprolití, o krutosti, o moci, o magii. Knížka se čte lehce a v místech je skutečně napínavá. Hrdinové neustále doufají v šťastný konec, ale přijde? Šťastný konec každý bere z jiného pohledu, to podle toho, na čí straně stojíte. Konec zůstal otevřený, takže si jistě máme na co těšit v dalším pokračováním. Jsem zvědavá, jak to dopadne, ale doufám, že se mi druhý díl bude líbit víc.Trailer:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Egmont.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Statistika blogu

Používá technologii služby Blogger.
Argyle Creme Template © by beKreaTief | Copyright © Začátek věčnosti