1. října 2013

RC recenze: Životy, které jsme ztratili

Název: Životy, které jsme ztratili (Originální název: The Lives We Lost)
Autor: Megan Crewe
Série: Tak padne náš svět #2 (Origiální název: The Way We Fall #2)
Nakladatelství: Egmont
Žánr: Sci-fi, smrtící vir, dobrodružné
Počet stran: 268

Anotace: Tajemný virus téměř zničil malou ostrovní komunitu, v které Kaelyn dosud žila. Po měsících přísné karantény připlouvá k ostrovu první loď z pevniny. Ale přestože Kaelyn má velkou radost, že opět vidí svého přítele Lea, zprávy, které přináší, nejsou vůbec dobré. Virus zdecimoval i pevninu a lidé tam potřebují pomoc stejně zoufale jako ostrované.


Pokračování skvělé série o smrtícím viru je tu. Co bystě dělali vy, kdybyste najednou přišli o vše, o celý život, jaký jste vedli? Probudili byste se a zjistili, že skutečnost je opravdu taková, krutá. Že to nebyl jen sen a vir skutečně zpustošil váš domov a vzal vám blízké, které jste milovali.
Přesně to se stalo na jednom malém ostrově. Propukl zde smrtící vir a vláda se rozhodla dát ho do karantény. Teď už je ale většina lidí mrtvá a s tím zbytkem to vypadá dost bledě. Nakažení jsou už skoro na prahu smrti a ti, co jsou ještě zdraví, nemají mnoho šancí, že tomu i tak zůstane.Až na dívku Kaelyn, která je vůči viru imunní.

Pořád musím myslet na to, jak jsem předtím hrozně chtěl pryč z ostrova. Vyrazit s Warrenem na nějakej dlouhej road trip, projet celou zemi. Poznat všechno, co mi na ostrově chybělo. Najít svoje místo. Potom přišel virus a... a teď je to všude na světě stejný. Jenom trosky.

Když v přístavu zakotví trajekt, všichni očekávají někoho z vlády, čekají na pomoct. Ale objeví se Leo, kamarád Kaelyn, kterému směřovala své dopisy v prvním díle, ale nikde je neposlala. Leo s sebou přiváží hrozné novinky. Vládě se nepodařilo udržet vir na ostrově, rozšířil se do celého světa. Všude to teď vypadá stejně jako na tomto malém ostrově. Má lidstvo vůbec ještě naději?
Dá se říct, že ano, jednoho dne totiž Kaelyn najde v otcově laboratoři jeho deník a vakcínu proti viru, která by mohla být účinná. A tak začne pár přeživších plánovat cestu na pevninu, aby našli někoho, kdo by uměl této vakcíny vyrobit víc. Na ostrově nikdo takový totiž už nezůstal.
Bohužel skupina musí utéct z ostrova nepřipravena, protože vláda si našla řešení, jak zabránit dalšímu šíření viru. Rozhodnou se zničit místo, odkud vir pochází. Není to ale už zbytečné, když už je stejně celý svět zpustošený?
A tak se stejně pár lidí dostane ven a začne cesta za hledáním nemožného. Nikdo netušil, že je to na pevnině až tak zlé. Začne boj o přežití. Dokážou uchránit vakcínu? Najdou vůbec toho, koho hledají?

Máme před sebou ještě kus cesty. A celou tu dobu musím vakcínu udržet v bezpečí. Nedovolím, aby někdo zničil tuhle věc, kvůli které se trmácíme přes celou zemi. Protože kdybysme o ni přišli, nezbyde nám už vůbec žádná naděje.

Postavy jsem si zamilovala. Samozřejmě, ty „hodné“. Kaelyn byla mnohem vyspělejší, což se ani nedivím, po tom všem, čím si prošla. Líbilo se mi, jak jednala a jak bojovala za své přátele. Prožívala jsem s nimi jejich cestu, bála jsem se v napínavých chvíli, bála jsme se o jejich životy a doufala spolu s nimi, že najdou, co hledají. Megan Crewe vymyslela svět, do kterého bych se nikdy nechtěla narodit, přesto se mi líbil. Ne kvůli tomu viru, ale právě kvůli postavám.

Na Životy jsem se těšila moc dlouho a jakmile se mi kniha dostala do rukou, byla jsem plná očekávání. Bude lepší, než první díl? To ani teď nemůžu plně posoudit. Příběh byl napínavý, často jsem se zatajeným dechem čekala, že naši skupinu chytnou jejich pronásledovatelé a vezmou jim tak důležitou vakcínu. Kaelyniny úmysly byly dobré, ale kdo ví, co by s vakcínou udělali ostatní? Chtějí ji jen ze sobeckých důvodů?

Když se ale ohlédnu zpět, tolik moc se toho v knize nestalo. Akční scény, překvapení, nečekané události a zvraty a různé chvilkové problémy sice udržovaly čtenáře v napětí, ale vlastně jen skrývaly skutečnost, že se děj příliš nepohnul. Šance najít vědce, kteří dokážou vyrobit více vakcíny, byla skoro mizivá. A jak už ubývalo stránek, mizela i má naděje v to, že vše nakonec dobře dopadne. Kdepak, byli jen nasměrováni dál a nám nezbývá než čekat na další díl, na který se už neskutečně těším.

Nakonec musím ještě pochválit obálku. Opět stejně krásná, jako u předchozího dílu. Jednoduchá, v písmu se ukrývá obrázek, který krásně doplňuje příběh.


Trailer:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Egmont.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Statistika blogu

Používá technologii služby Blogger.
Argyle Creme Template © by beKreaTief | Copyright © Začátek věčnosti