21. července 2014

Recenze: Rezistence

Název: Rezistence (Insurgent)
Autor: Veronica Roth
Série: Povstalecká trilogie (Divergent) #2
Nakladatelství: CooBoo
Žánr: Dystopie, sci-fi
Počet stran: 352

Žádná volba není bez následků.

Měl to být pro Tris šťastný a slavnostní den, ale všechno dopadlo úplně jinak. Po krvavé tragédii mezi frakcemi vzrůstají konflikty a nad společností se vznáší válka. Tris se musela rozhodnout už jednou – a teď ji čeká další volba. Dřívější rozhodnutí, obavy, zármutek i provinilost, to vše ji teď dostihlo a Tris nezbývá než bez výhrad přijmout svou Divergentní identitu. Dokáže se ale vyrovnat se vším, co to znamená?
Ocitáme se opět v dystopickém Chicagu. Tam kde Divergence skončila, navazuje Rezistence a my jsme okamžitě vtržení do děje.  Neohrožení jsou rozděleni na dvě poloviny. Ti výše postavení a jejich přívrženci se spolčili s Jeanine a zbytek si našel azyl u Mírumilovných. Tris s Tobiasem se teď musí ukrývat a pečlivě si volit toho, komu můžou věřit. Chicago není bezpečné, skrývá spoustu tajemství, lží a intrik, které nejspíš brzy vyjdou na povrch.

Divergence se většinu času odehrávala  na základně Neohrožených, v Rezistenci spolu s postavami putujeme po Chicagu a seznamujeme se s ostatními frakcemi. Poznáváme jejich vlastnosti a jejich zvyky, ještě předtím, než situace nabere naprosto jiný spád. Než dojde ke vzpouře a systém frakcí přestane existovat.
Spoustu času trávíme na základně Mírumilovných a Upřímnosti, seznamujeme se s tamějšími obyvateli. Jen je škoda, že těmto frakcím nebylo věnováno více prostoru. Neohroženost v Divergenci byla skvěle promyšlená, přece jen na to bylo více místa. Ale to mi pak chybělo i tady, docela bych uvítala větší seznámení i s jinými frakcemi.
Na jednu stranu jsem byla ráda, že jsme byli ušetřeni dlouhých popisů, děj byl tak svěží a plynul hladce.

Když uděláš něco, co tě pak mrzí, vezmi si z toho ponaučení pro příště.

Když máte svět, kde lidé žijí ve frakcích a mají své místo, najdou se takoví, kteří místo nemají. A že jich není málo. Odpadlíci jsou nespokojení a dají to taky najevo. Když Sečtělost ovládla lidi z Neohroženosti a vyvraždila pomocí nich většinu Odevzdanosti, bylo to jako strčit vozík z kopce. Hroutící se systém už nešlo zastavit. Strhlo to vlnu odporu a nenávisti a to už nejde napravit. A právě to poskytne Odpadlíkům skvělou příležitost, začít revoluci a změnit celý ten přísný a tvrdý systém, který tu doposud panoval. Odpadlíci chtějí taky své místo a to můžou mít jedině, když se systém frakcí rozpadne v prach.
Naproti ale stojí Sečtělost, která se nedá bez boje. Mají své vlastní plány a hodlají je splnit.

Jestli ti někdo tvrdí, že je všechno v pořádku, je to lhář.

S Rezistencí přibývá spoustu nových postav, samozřejmě většina starých zůstává. Tris získává více
zkušeností a začíná se měnit. Není už to holkou, co kdysi přestoupila do Neohroženosti, je silnější, statečnější a snad i odvážnější. Ale zůstala jí její horká hlava, Tris stále děla spoustu rozhodnutí bez rozmyslů a je to právě Tobias, kdo je v jejich vztahu ten zodpovědnější. Mezi Tris a Tobiasem už to ale není jako dřív, osud jim nepřipravil zrovna lehké procházení životem. I když to mezi není zrovna v pořádku, oba dva bojují, aby přežili a zachránili svůj vztah.
Po smrti svým rodičů a zabití svého kamaráda Willa ale Tris není plně schopná boje. Stále ji dohání její noční můry, kvůli kterým není schopná držet v rukou zbraň. U Tris se také začíná více projevovat její Divergence. Už není jen Neohrožená, její Odevzdaná stránka si taky taky zabírá své místečko. To nutí Tris se hnát do nebezpečných situací, aby zachránila své blízké. Nutí ji se obětovat.
V probíhají válce se ale i tak najde místo na pár vtípků, kde mě některé skutečně pobavily a zlepšily pochmurnou náladu.

„Máš tu pistoli?“ zeptá se Peter Tobiase.
„Ne,“ řekne Tobias. „Myslel jsem, že budu metat kulky z nosních dírek, tak jsem ji nechal nahoře.“

Děj knihy je akční, napínavý a odehrává se ve válce mezi frakcemi. Čeká nás spoustu překvapení a zvratů,
ale to nejzajímavější se skrývá až na samotném konci knížky. Tajemství, které všichni tak dobře tajili až doposud, vyjde najevo. Pravda o světe, který se skrývá za plotem. Na ten si ale musíme ještě počkat do třetího dílu.

Mé pocity po přečtení Rezistence jsou rozporuplné. Děj plynul hladce, knížka se četla jedna báseň. Ale spoustu věcí mi chybělo. Chybělo mi víc romantických scén, které bohužel musely kvůli válce ustoupit do pozadí a zmenšit se na minimum. Rozhovory mezi Tris a Tobiasem byly většinou o tom samém. Obviňování z lhaní, neříkání pravdy, to už mě také unavovalo.
Knížka mě docela zklamala, ale konec to za zachránil. Měla jsem se na co těšit. Měla jsem proč číst další díl. Konec byl hezky promyšlený a překvapivý. Nemůžu ale Rezistenci dát plný počet bodů. Má očekávání nesplnila, což je mi docela líto.


Trailer:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Statistika blogu

Používá technologii služby Blogger.
Argyle Creme Template © by beKreaTief | Copyright © Začátek věčnosti