19. dubna 2015

Recenze: Legenda

Název: Legenda (Legend)
Autor: Marie Lu
Série: Legenda (Legend) #1
Nakladatelství: CooBoo
Žánr: Sci-fi, dystopie, dobrodružství, akční
Počet stran: 280

Na území, kde se kdysi rozprostírala západní část Spojených států, se nyní nachází Republika – stát, který je v nikdy nekončící válce se svými sousedy. Patnáctiletá June se narodila v jedné z nejbohatších čtvrtí v Republice, je zázračným dítětem a připravuje se na závratnou kariéru v nejvyšších vojenských kruzích. Stejně starý Day se naproti tomu narodil ve slumu a už ve svém mladém věku je nehledanějším zločincem Republiky.

Oba pocházejí z naprosto odlišných světů a zdá se, že neexistuje důvod, proč by se jejich cesty někdy měly zkřížit. Ovšem pouze do doby, než je zavražděn Metias, bratr Juny, a než se Day stává hlavním podezřelým. Rozpoutává se hra na kočku a myš, v níž se Day snaží ochránit svou rodinu a June pomstít smrt bratra. Ale při šokujícím zvratu událostí oba odhalí, co je ve skutečnosti postavilo proti sobě. Nyní nastává boj o holý život, boj o budoucnost lidstva, boj o skutečnou lidskou svobodu.

Plná nepřetržité akce, napětí, romantiky, nečekaných zvratů a překvapivých odhalení. Legenda vás nenechá ani na chvíli vydechnout!
S dystopiemi s poslední dobou roztrhl pytel, ale čím je právě Legenda tak výjimečná, že vám nedovolí spát?
Dva mladí hrdinové, dva extrémy, kteří si jsou podobní a zároveň tak odlišní. Každý žije ve svém malém světě uprostřed Republiky. Každý z nich je součástí války, kterou Republika vede proti Koloniím, ale každý se své úlohy ve válce chopil jinak.
První a ten horší extrém je Day. Zločinec. Kluk. Když absolvoval Zkoušku, neprošel. Pro Republiku jsou ti, co propadli u Zkoušky, nepotřební. Měl být odvezen do „pracovního tábora“, ale nakonec skončil v márnici a jen díky šťastné náhodě se mu podařilo utéct. Tak se Day ocitl na ulici. Je to ten ne nejhorší, ale nejhledanější zločinec a to kvůli tomu, že stále uniká pozornosti. Nikdy ho nikdo nedopadl a nikdo ani netuší, jak vypadá.
Oproti tomu je tu June Iparisová, která žije v bublině oddělující ji od skutečnosti. Nemá ani potuchy, že ten systém, po který by měla v budoucnu pracovat, je prohnilý skrz na skrz. June je velmi nadaná. U Zkoušky získala jako jediná plný počet bodů.
Zatím nic nenasvědčuje, že by se tito dva měli někdy setkat. Ale náhoda je zákeřná potvora.
Aby jeden pomohl své rodině, tak nevědomky ublíží tomu druhému. Tím se jejich cesty střetnou. Teď chtějí oba pomoct svým vlastním způsobem rodině. Jeden léky a druhý pomstou.
Jejich osobní problémy se ale ukážou jako malichernosti v porovnání s hrozbou zvaná Republika. Můžou se dva zdánlivě odlišní hrdinové spojit proti většímu nepříteli?

Day - jako den. Každý den znamená nových čtyřiadvacet hodin. Každý den znamená, že je zas všechno možné. Žiješ pro okamžik, umíráš pro okamžik, prostě postupuješ den za dnem... Prostě se snažíš jít za světlem.

Čím je tedy Legenda tak skvělá? Zprvu se zdá jako normální dystopie a možná také je. Ale přesto má něco do sebe. Něco, co vám nedovolí jen tak přestat číst.
Tím hlavním důvodem jsou především hlavní hrdinové.
June se zdá nejdřív jako naivní malá holka, která ovšem má velký potenciál. Její schopnosti a talent jsou důvodem, proč ji část lidí miluje či obdivuje a ta druhá část ji nenávidí. I když je June lepší, než ostatní, nebere to jako svou přednost nebo jako důvod, proč by se měla povyšovat na ostatní. Jejím cílem je sloužit dobře pro Republiku, ale pak začne zjišťovat, že vlastně s Tess a Dayem jí je lépe, i přesto, že žije na ulici.

Day zná pravdu od samého začátku, ale i tak ho v průběhu knížky leccos překvapí a něco ho může stát i život.

Tím už se dostávám k tomu, co je na Legendě tak zvláštní. Autorka naservíruje svým čtenářům nějakou skutečnost a nechá je v ní žít a věřit jí. Válka. Epidemie. Zkouška. Kolonie. Rebelové. Nikdo nemá žádné pochybnosti a důvod nevěřit. Když už byste nechtěli věřit těm základním věcem, nemusíte už věřit ničemu. Proto budete pak tak překvapení, když se najednou ukáže, že je všechno úplně jinak.
Legenda je napínavá, překvapivá až šokující. V tomto světě ani ti nejlepší nebo nejbohatší nežijí v obřích palácích, ale každý den riskují své životy pro dobro ostatních. Každý bez ohledu na společenský žebříček musí denně čelit smrti. Už jen zbývá doufat, že všichni ti, které máme rádi, vyváznou živí. Ale u Marie Lu nemůžete věřit ničemu. Vše nemůže dopadnout utopicky a nic se neobejde bez obětí.
Taková je Republika. Na první pohled jako krásné rudé jablko, ale uvnitř prohnilé. Na první pohled má Republika vznešené cíle, chce skončit válku vítězstvím, chce lepší život pro své obyvatele. Ale je tomu opravdu tak?
Legendu si zamiluje určitě každý, kdo má rád napětí, akční scénky, ale i trochu lásky skryté pod vším tím špatným.

Legenda se zařadila mezi mé další oblíbence. Ležela mi doma na poličce strašně dlouhou dobu a já se k ní nemohla stále dokopat a teď jen nechápu proč. Existuje mnoho knih, které mě skutečně moc bavily, ale Legenda je jednou z mála, od kterých jsem se nedokázala skoro vůbec odlepit. Hned na první stránce autorka vtrhne své čtenáře do děje. Hned na těch prvních pár stránkách se stane tolik zásadních věcí a to je teprve začátek. Kdo ví, co je přichystané na konci a rozhodně to bude ještě zajímavé.

Legenda mě skutečně překvapila. Napadlo mě, jak by to asi mohlo skončit nebo pokračovat v dalším díle, ale vůbec jsem netušila, co by se mohlo odehrávat na všech těch stránkách uprostřed. Častokrát jsem byla úplně vyvedená z míry. S narůstajícími stránkami se jen stupňoval můj strach o Daye a trošku i o June. Asi třikrát mě autorka úplně vyvedla z míry a někde před koncem jsem byla vážně šokovaná.
Marie Lu píše skvěle, čtivě, dokáže své čtenáře upoutat a má jim co nabídnout. Nezdržuje příběh zbytečnými pasážemi. Děj tak lehce plyne a já sama jsem kolikrát koukala, jak jsem se dokázala začíst a ignorovat vše okolo. Konec přišel strašně rychle, ale v dalších dvou dílech nás toho určitě ještě čeká hodně.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Statistika blogu

Používá technologii služby Blogger.
Argyle Creme Template © by beKreaTief | Copyright © Začátek věčnosti