9. května 2015

RC Recenze: Bitva o labyrint

Název: Bitva o labyrint (The Battle of the Labyrint)
Autor: Rick Riordan
Série: Percy Jackson (Percy Jackson and the Olympians) #4
Nakladatelství: Fragment
Žánr: Řecká mytologie, fantasy, YA
Počet stran: 384

Jmenuji se Percy Jackson… Je mi skoro 15. Svět kolem se zdá být čím dál nebezpečnější.
Tábor polokrevných už není, co býval. Luke s Kronovou armádou se snaží dostat se za jeho hranice. Vydáváme se do prastarého Daidalova labyrintu. Jdeš do toho s námi? Musím tě ale varovat, důmyslné podzemní bludiště může člověka dovést kamkoli, zmást, dohnat k šílenství a zahubit…

4. díl navazuje na předcházející tituly: Percy Jackson – Zloděj blesku, Percy Jackson – Moře nestvůr, Percy Jackson – Prokletí Titánů.
Díky bohu bohům se naši hrdinové nikam nezatoulali a jsou stále živí a zdraví... Aspoň prozatím.
Nastává období léta, období, kdy Tábor polokrevných praská ve švech a je čas na další strastiplné dobrodružství.
Když se Thalia, dcera Diova, přidala těsně den před svými narozeninami k Lovkyním, hlavní výhra padla opět na Percyho, co se týče proroctví.
Pokud znáte řeckou mytologii, už jste museli slyšet o Labyrintu a o Mínotaurovi. Mínotaura jsme potkali už v prvním díle, ale Percy ho dokázal porazit.
Teď čeká na hrdiny  další výzva. Luke našel cestu, která vede z Labyrintu přímo do Tábora, takže by se se svou armádou nemusel ani obtěžovat ničit hranice, prostě by si to nakráčel přímo dovnitř. Tomu se musí zabránit. Percy, Annabeth, Tyson a Grover musí najít Daidala, vynálezce, který Labyrint postavil, a donutit ho, aby Lukovi nepomáhal.
Začíná závod na život a na smrt. Kdo prohraje, prohrál vše. Svůj život, ale i celý svět.

Bodl jsem Géryona do levé hrudi, ale jen se zasmál. Sekl jsem ho do pravého břicha. K ničemu to nebylo. Stejně tak dobře jsem mohl bodat mečem do plyšového medvídka, reagoval by asi tak stejně.
Tři srdce. Dokonalý záložní systém. Probodnout jedno za druhým k ničemu nevede...

Stále mě nepřestává udivovat, kolik toho autor ví o řecké mytologii. Sama neznám všechno, takže nevím, kolik z toho je pravda a v čem autor fabuluje, přesto mě příběhy o Percym začínají bavit čím dál víc. Předchozí díly nebyly špatné a s Percyho rostoucím věkem už ho pomalu přestávám brát jako malé dítě, které by mělo zachránit svět. Teď už mi jeho osud přijde realističtější. Je to hrdina s obří silou, na jehož bedrech spočívá celý svět. Zažil spoustu úspěšných dobrodružství, mnohokrát ukázal své hrdinství, ale, a co se mi na něm líbí nejvíc, nestal se z něj namyšlený polobůžek, kterého nezajímá nic jiného, než sláva. Pořád dělá vše proto, aby byl na té správné straně a aby udržel své přátele naživu, i za cenu vlastního života. Choval se spravedlivě a mile k někomu, kdo by ho ještě nedávno nejradši viděl mrtvého. Percyho si myslím nejde neoblíbit.
Jeho kamarádka, dcera Athény Annabeth, vede výpravu do Labyintu a to ona bude zodpovědná za vše, co se tam v podzemí stane. Annabeth jsem měla vždy ráda a ve chvílích, kdy žárlila na Rachel, jsem se musela furt přihlouple pousmívat.
Rachel je Percyho smrtelná kamarádka, která má dar vidět skrz mlhu a kouknout se tak na svět bohů, který je normálním lidem skrytý. Objevila se poprvé už v předchozím díle, kdy Percymu zachránila život, ale teď je tu zpátky, aby pomohla polobohům.
Tyson se do Tábora vrátil poté, co u svého otce Poseidóna pracoval v podmořských dílnách a vyráběl zbraně. Teď je ale zpět, aby doprovázel výpravu.
A ještě je tu jedna důležitá postava, satyr Grover, který se zoufale snaží najít boha přírody Pana. Stojí před hrozbou zbavení pátračské licence, což by pro něj znanenalo konec světa. Tak se pro něj výprava do labyrintu stává něčím víc, než jen hledáním Daidala, ale i Pana.
Percy Jackson se taková série, kdy milujete všechny dobré postavy a nenávidíte ty záporáky.

Podíval jsem se nahoru a uvědomil si, že nevidím, kudy jsme sem propadli. Strop byl z pevného kamene. Chodba vypadala, ž se táhne v obou směrech donekonečna.

I romantické duše si přijdou na své, i když ne tak moc. Začíná se objevovat takový milostný
trojúhelník, ale vážně jen objevovat. Percy si samozřejmě ničeho ani nevšímá, ale Annabeth i Rachel se zdají jako by měly obě zájem. Kdo by také ne, že?
Zároveň se ale nemusíte bát, že by knížka nebyla o ničem jiném, než o řešení milostných vztahů. Právě naopak, hlavní slovo tu má důležitost přátelství a víra v dobro. Dočkáte se spousty překvapení, objevíte nové a nové příšery a bytosti a prožijete další malé dobrodružství z mýtického světa, o kterém nám Percy vypráví. Tak si ještě užijte ty výpravy za hrdinstvím, slávou, bojem a objevením nových věcí, protože konečná válka se pomalu blíží. Jestli do teď byly knížky nacpané nebezpečím, co teprve přijde? To se dočkáte v posledním díle.

Hodnotím jako předchozí díl, i když se mi tento líbil o něco více, furt mi ale něco chybí. I tak jsou mé pocity veskrze pozitivní.
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fragment

Žádné komentáře:

Okomentovat

Statistika blogu

Používá technologii služby Blogger.
Argyle Creme Template © by beKreaTief | Copyright © Začátek věčnosti