1. května 2016

Zrádné vody | (RC) Recenze

Název: Zrádné vody
Originální název: Against the Tide
Autor: Tui T. Sutherland
Série: Spirit Animals
Díl: 5/7
Nakladatelství: Fragment
Přeložil: Jakub Kalina
Žánr: Fantasy, pro děti
Počet stran: 168

Spirit Animals aneb máš také své spirituální zvíře?

Ostrovní země vypadá jako ráj na zemi. Přestože je zalitá sluncem, další cesta se zdá být zahalená stíny. Při pátrání po talismanech, které nesmějí padnout do rukou nepřátel, už Conor, Abeke, Mej-lin a Rolan procestovali celý svět. Na každé výpravě je však jejich pronásledovatelé dostihli, jako by věděli, kde je najít. Nyní se přátelé dozvídají proč.
Mají mezi sebou zrádce…
Přesto, že si na předchozí výpravě vedli všichni více než dobře, nakonec je jejich nepřátelé opět našli a ukradli jim poslední získaný talisman. Mej-lin, Rolanovi, Abeke a Conorovi tak nezbývá nic jiného, než to nešťastně přijmout a vydat se na další výpravu. Tentokrát se vydají do Ostrovní země s cílem najít chobotnici Mulana.
Jejich nepřátelé jsou jim neustále v patách a jako by věděli každý jejich krok, dřív než oni sami. O tom, že mezi sebou mají zvěda, už nikdo nepochybuje, akorát zbývá jen zjistit, kdo to je, a doufat, že na to přijdou dřív, než špeh stačí vyzradit něco dalšího.
Čtenářům se naskytne možnost zjistit, že jejich nepřátelé nejsou jen mocní a ambiciózní lidé, ale že za nitky tahá ve skutečnosti někdo mnohem mocnější a nebezpečnější.

Jak se blížila k hladině, lano se nebezpečně houpalo. Když se z vody přímo před ní vynořila žraločí ploutev, na okamžik se jí zastavilo srdce.
- str. 36

Zavítat na další místo v Erdasu bylo opět zajímavé a byla to nezvyklá změna oproti ledové Arktice. Tentokrát na vás bude přímo dýchat těžký horký vzduch, budete cítit slanou vůni moře a procházet se džunglí, po plážích a po skaliskách.


Jak už jsem psala v recenzích na předchozí díly, tato série se s každým dalším dílem zlepšuje a jinak tomu není ani u Zrádných vod. Příběh jsem si tentokrát užila ještě více, než dřív, protože mi přišel mnohem více zoufalý s beznadějnou situací... To je trochu paradox, ne? Vlastně mám ráda, když v knihách není vše jen růžové, protože o čem by pak kniha byla? V tomto případě se nudit opravdu nebudete, protože vám bude tlouct srdce jako zběsilé a budete si říkat, jak je to možné? Dočkáte se hned několika zvratů a bojů a akce. Všechno bude vypadat tak beznadějně... Pořád mi vrtá hlavou, kdy přijde ten velký zvrat a Zelenopláštníci konečně budou mít navrch. 

Když dokázal Rolan v klidu sedět, byla jízda na rejnokovi snazší, než očekával. Trochu se bál, že jakmile se rejnok rozjede, sklouzne z něj znovu do vody, teď ale hladce letěli kupředu. Bylo to skoro stejné jako sedět na zemi, až na to, že jim vlasy vlály ve větru a do obličeje jim stříkala voda.
- str. 127

Také se konečně v příběhu dostáváme k odhalení špiona, na které jsem čekala vskutku dlouhou dobu. A byl to pro mě šok. Všechny postavy, včetně Tárika, který se čtveřicí dětí cestoval, mi přirostly k srdci a já si nedokázala představit, kdo z nich by mohl ostatní zradit a hlavně proč. Nic mi dlouhou dobu nedávalo smysl, ale teď všechno konečně chápu a opravdu se musím jen podivovat nad tím, jak si autoři této série vše hezky vymysleli a naplánovali... A jak z toho teď hodlají zase hezky vybruslit.

S hodnocením jsem byla nejdříve na vážkách mezi 4 a 5 hvězdičkami a tak to i zůstalo. Nakonec se ale přikláním spíše k těm 4, protože nějaké nedostatky to mělo. Ve svém žánru jde o opravdu moc dobrou sérii, kterou si mladší čtenáři zamilují a starším se třeba také zalíbí.
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji mnohokrát nakladatelství Fragment.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Statistika blogu

Používá technologii služby Blogger.
Argyle Creme Template © by beKreaTief | Copyright © Začátek věčnosti