12. července 2016

Ódinovo dítě | (RC) Recenze

Název: Ódinovo dítě
Originální název: Odinsbarn
Rok vydání: 2016
Autor: Siri Pettersen
Série: Havraní kruhy
Díl: 1/3
Nakladatelství: HOST
Přeložila: Jitka Jindřišková
Žánr: Fantasy
Počet stran: 568

První díl fantasy trilogie Havraní kruhy

Představ si, že ti chybí něco, co všichni ostatní mají. Něco, co dokazuje, že patříš do jejich světa. Něco tak důležitého, že bez toho jsi nikdo. Nákaza. Pouhý mýtus.

Hirka se v den svých patnáctých narozenin dozvídá, že je Ódinovo dítě – bezocasá zrůda z jiného světa. Opovrhovaná, obávaná a pronásledovaná. Člověk.

Někdo si však nepřeje, aby její tajemství vyplulo na povrch, a hodlá to zajistit všemi prostředky. Zmatená Hirka musí uprchnout, protože jí jde o život. Existují však nebezpečnější stvoření než Ódinovy děti a Hirka není jediná, kdo prošel bránou mezi světy…

Úspěšná norská trilogie Havraní kruhy se inspiruje severskou mytologií, ale přitom vytváří vlastní svébytný svět, kde být člověkem znamená ocitnout se ve zcela nezvyklé roli vyvržence. Hlavní hrdinka není „vyvolená“, dokonce nemá žádné zvláštní schopnosti. To, co ji odlišuje od ostatních, je děsivý fakt, že postrádá něco, co všichni ostatní mají.
Hirka je bezocasá. Ódinovo dítě. Je to dívka, která se nehodí do svého světa, protože pochází z jiného. Ještě donedávna Hirka netušila, že je na ní něco špatně. Už tak měla dost komplikovaný život, žila s vědomím, že jí vlk ukousl ocas, když byla sotva novorozeně. Lidé jí opovrhovali už předtím a co by se dělo teprve potom, kdyby se dozvěděli pravdu?
Hirčiny 15. narozeniny se pomalu blíží a s nimi přichází i Obřad. Hirka ovšem nedokáže přimknout, necítí Sílu a neexistuje pro ni šance, že by Obřadem prošla. Nejdříve je její jedinou šancí na záchranu útěk, ale pak se objeví její přítel z dětství.
Rime je starší než Hirka a pochází z mocné rodiny, ale vzdal se svého místa v politice a radši si zvolil cestu bojovníka.
Když jsou Hirka a Rime spolu, Síla se chová podivně, ale mohli by se tak dostat skrz Obřad. Budou muset být velmi ostražití, protože i oni mají své nepřátele, a budou muset přežít sérii náhod, které jim budou klást do cesty jen překážky.

„Netušila, kam běží ani od čeho utíká, ale cítila nutkání běžet. Večer byl temný. Všichni se zdržovali doma. Nikdo ji nespatří. Je neviditelná. Přízrak. Netvor.
Ódinovo dítě.“

Hirka byla opravdu zvláštní dívka, která vždy stála mimo dav, měla výborné znalosti o bylinkách a léčitelství a pouštěla se často do velmi nebezpečných situací, které už hraničily se smrtí. Líbilo se mi na ní, že i když se ocitla na úplném dně, vždy se dokázala vyškrábat zpátky. Působila na mě reálně, protože ji trápilo, kým je, ale na druhou stranu se z toho nezhroutila pokaždé, když na to pomyslela. V knize je pěkně vidět její vývoj – od holky, která se snaží najít si své místo ve společnosti, která je v šoku ze své vlastní identity a původu, až po dívku, která si začíná věřit a dokáže své nedostatky vidět jako přednosti.
Rime také dostal možnost být vypravěčem a i jeho kapitoly stojí za to. Je silný jak po fyzické, tak po psychické stránce. Autorce jsem děkovala za to, že z něho neudělala žádného náfuku, ale naprosto fajn člověka, jehož příběh byla radost číst.
Vyprávění se dočkáme z pohledu ještě jedné osoby a tou je ambiciózní muž Urd Vanfarinn. Urd je dokonalým příkladem padoucha, který touží po moci a nezastaví se před ničím, aby jí dosáhl. Paradoxně, i přesto, že byl Urd zápornou postavou, nedokázala jsem ho úplně nenávidět. Rozhodně jsem ho neměla ráda a nechovala k němu sympatie, ale částečně jsem ho i v něčem chápala. Byl zoufalý, toužil být mocný a musí se nechat, že své plány měl promyšlené dobře.

„Už není figurkou ve hrách Rady. Našel své místo. Je už mrtvý.“

Když u nás vyšlo Ódinovo dítě, strhl se kolem knihy docela poprask. Po přečtení už se tomu ani nedivím. Samotná obálka je sice při bližším zkoumání docela odpudivá, ale právě v tom tkví její krása. Než jsem se vůbec pustila do čtení, věděla jsem o ději pramálo. Znala jsem jen jméno hlavní hrdinky a to, že nemá ocas. Popravdě ani nejde přímo napsat, o čem kniha je, protože nesměřuje jedním směrem a k jednomu cíli. Příběh se rozjíždí zdánlivě pomalu a autorka nás postupně zapojuje do svého smyšleného světa a nechává nás v něm tápat. Příběh se neustále sune vpřed, ale nikdy člověk netuší, co ho čeká dál. Autorka Hirku posílá na další a další místa a proplétá její osud s osudy dalších postav. Postupně se tak do příběhu zapojuje nejen boj o přežití, ale i víra, politika, boje o moc, skutečné boje pěstmi a meči, putování na daleká místa, válčení, tajuplné a nebezpečné bytosti a tajemství. Jednoduše řečeno, Siri Pettersen vytvořila výbornou epickou fantasy, která si bezpochyby zaslouží nálepku „nejlepší norská fantasy kniha roku 2014“, jakou vidíme na obálce. Stejně tak může tato norská fantasy konkurovat jiným, už dobře známým fantasy knihám, protože přináší propracovaný svět a charaktery postav a výborný a čtivý styl psaní.


„Tlukot bubnů opět zesílil. Havrany zavolali zpět. Na skále zůstala jen rudá skvrna. Smísila se s tmavšími odstíny zaschlé hnědé krve po stovkách generací členů Rady, kteří odsud odešli na věčnost.

Jsem opravdu ráda, že jsem měla možnost si Ódinovo dítě přečíst, protože jsem našla příběh, který mě chytl hned na začátku a já se od něj nemohla odtrhnout. Jakmile se totiž do knihy začtete, už vás nepustí, dokud nedojdete na poslední stránku a potom se budete rozčilovat nad tím, že nemáte po ruce další díl. I přesto, že jsem nečetla originál, myslím si, že překlad byl velmi dobrý a napomohl čtenáři se plně ponořit do děje.
Ódinovo dítě je pro mě jednou z nejlepších knih, jaké jsem letos četla. Její příběh byl skvěle propracovaný, částečně se opíral o severskou mytologii, ale jinak autorka stvořila svůj vlastní nádherný a tajuplný svět. Siri Pettersen je skvělá vypravěčka a píše velmi čtivě.
Věřím, že v dalších dílech se máme na co těšit, teď už si na ně jen musíme počkat, ale rozhodně to bude stát za to.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji internetovému knihkupectví Arara.cz
Knihu si můžete koupit ZDE.
Zdroje obrázků: # # #
V recenzi jsou použity ukázky z knihy.

4 komentáře:

  1. Skvělá recenze! :)
    Knihu mám na wishlistu, tak snad se ke mně brzy dostane :)

    OdpovědětVymazat
  2. Pěkně jsi to napsala:). Já se do ní asi budu muset pustit, tlak blogerů je velký:D

    OdpovědětVymazat

Statistika blogu

Používá technologii služby Blogger.
Argyle Creme Template © by beKreaTief | Copyright © Začátek věčnosti