9. července 2015

RC Recenze: Znamení Athény

Název: Znamení Athény (The Mark of Athena)
Autor: Rick Riordan
Série: Bohové Olympu (The Heroes of Olympus) - 3. díl
Nakladatelství: Fragment
Žánr: Řecká mytologie, fantasy, YA
Počet stran: 528

Chystá se velké setkání řeckých a římských polobohů. Posádka z Tábora polokrevných vyráží po moři na bitevním korábu Argo do Tábora Jupiter. Jejich plány však narušuje proroctví sedmi, které se začíná naplňovat. Skupina hrdinů se proto musí vydat do rodiště antických bohů, krajiny Mare Nostrum. Podaří se jim nalézt tajemná znamení bohyně Athény, která jim v boji proti zlu pomohou? Gaia, síla mocnější než všichni bohové, se dál probouzí a ohrožuje budoucnost civilizace. Čas ubíhá a posádka Arga se musí vydat do boje za záchranu lidstva...
Dvě knížky, dva odlišné tábory, dva odlišní slavní hrdinové, kteří se ocitli na neznámých místech a našli si nové kamarády. Teď se ale všichni shledali, aby společně bojovali proti největšímu zlu, které kdy ohrožovalo svět. Sedm polobohů a jeden satyr se ocitají na palubě lodi Argo II, aby se vydali na strastiplnou cestu přes oceán, kde všechno začalo. Nejenže musí čelit nástrahám a příšerám, na které po cestě narazí, ale navíc mají v patách Římany toužící po pomstě.


Jejich loď Argo II nepůsobila nijak přátelsky. Byla šedesát metrů dlouhá, trup opatřený bronzovými pláty lemovaly po celé délce kuše, vpředu měla loď figuru kovového draka chrlícího oheň a uprostřed dvě otáčivé balisty, které mohly pálit výbušné šípy tak silné, že by prorazily beton.

První dva díly - skvělé. Ale trojka je předčila. Sedm polobohů, každý vyniká v něčem jiném, ale dohromady tvoří skvělý tým, a k tomu bláznivý trenér Hedge. Tuhle knížku nejde nemilovat.

Konec druhého díly byl opravdu příšerný, protože Rick to skončil v té nejočekávanější chvíli. Nedokážu si představit, že bych měla měsíce čekat na Znamení Athény. Naštěstí jsem měla třetí díl hned po ruce.
Začátek byl skoro dojemný. Po několika měsících přišlo setkání Percyho a Annabeth. Bod nahoru. Těmto dvěma prostě fandím.
Potkali se staří přátelé a poznávali noví, takže jsem nemohla ze začátku být jinak, než nadšená.
A tak začalo nové dobrodružství, kterých má autor v zásobě ještě bezpochyby spoustu.

Když nad tím tak přemýšlím, nemůžu přijít na nic, co by mi na knížce vyloženě vadilo. Je vůbec možné, abych o ní smýšlela jen v samých superlativech?
To, proč jsou Rickovi knížky tak skvělé, je především jeho schopnost si udržet čtenáře, podat jim řeckou mytologii zábavnou formou a zároveň nechat dostatek místa pro akční scény a drama.

Leo je tedy vážně třída. Vždy úsměv na tváří, neustále v pohybu, neustále musí na něčem pracovat a srší ze sebe vtipy. Často si připadal jako páté kolo u vozu. Nebo sedmé? I tak ale vždy nasadil úsměv, který jako by mohl vymazat všechny starosti.
Ani trenér Hedge nebyl pozadu a zasloužil se o několik chvil, kdy jsem se u knížky smála - jeho bojové zapálení, baseballová pálka a typické hlášky.

Trenér Hedge ztratil zájem o rozhovor - nejspíš proto, že se už nemluvilo o něm - a vydal se na příď. Po cestě si nacvičoval kopy s otočkou a chválil sám sebe za vytříbenou techniku.


V tomto díle dostává víc pozornosti i Annabeth. Dostala totiž od své matky úkol, který bude muset splnit úplně sama. Může to Annabeth dokázat? Může čelit svým nejhorším nočním můrám bez pomoci svých přátel? Ale je to přece Annabeth. Kdo jiný by dokázal uspět tam, kde desítky dalších pohořely? Annabeth se vydá po stopě znamení Athény a když dojde zdárnému konci, čeká nejen ji, ale i ostatní polobohy, odměna, která by mohla srovnat roky křivd a nepřátelství.

Zajímavé bylo sledovat vývoj vztahu mezi Percym a Jasonem. Když dáte dohromady dva silné polobohy, jejichž otcové se nemají zrovna dvakrát v lásce, to nevěstí nic dobrého. Občas se jim to vymklo z rukou a nepřátelé jejich slabosti mohli využít. Dokážou nakonec překonat rivalitu a stát se dobrými přáteli?
Za zmínění stojí určitě i zbytek posádky. Odvážná Piper s dýkou, která dokáže vidět budoucnost. A ta není vždy pěkná. Vlastně nikdy není pěkná. Ukazuje Piper příšerné obrazy o nebezpečí a smrti. Povzbudivé, že?
Hazel s Frankem začali poznávat své silné stránky a i když si to o sobě nejdříve nemysleli, nakonec se ukázali jako plnohodnotní členové výpravy, která by bez nich neměla šanci na úspěch. I já jsem je nakonec začala mít o něco radši, ale aby to byli moji oblíbenci, to bude ještě dlouhá cesta.

Kdybych měla stručně shrnout celou knížku, řekla bych to asi takto: začátek parádní, ale ten konec! Dechberoucí. Překvapivý. Nečekaný. Jak z toho dokáže vůbec autor vybruslit?
Co potom ale těch spoustu stran uprostřed? Akce, napětí, humor a síla přátelství. Na každém rohu nějaké překvapení. Říkáte si, že už je dlouhou dobu klid? Tak to radši rovnou taste zbraně, připravte se, protože na vás brzy něco vybafne.
Tím už je Rick Riordan pověstný. Nikdy nedopřeje hrdinům chvilku klidu a odpočinku. Zdá se, že jim toho naložil až příliš, ale oni to překvapivě dobře snášejí. Občas to může být podivné. Vždyť jsou ještě mladí, šestnáct sedmnáct let, ale i tak se poperou se vším, co na ně číhá. Někdy jsou schopni dát si potom ještě jedno kolečko, ale jindy zase může jít o život. Nezbývá, než si zvyknout, že jsou polobohové trochu více odolní a možná i trochu blázni, když se pouští do takových věcí, ale později už vám na tom nic divného nepřijde. Alespoň u mě to tak bylo.
Přečíst tuhle knížku mi dalo zabrat, ale ne proto, že by mě nebavila. Spíš naopak. Užívala jsem si každou stránku, ale sešlo se mi dohromady tolik věcí, že na Znamení Athény nebyl čas a vláčet s sebou tak tlustou knížku se mi moc nechtělo. Ale jakmile jsem si našla volnou chvilku, zhtla jsem půlku knížky během jediného dne, protože jsem byla plna očekávání, jak tento díl dopadne a co všechno se ještě stane.
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat

Statistika blogu

Používá technologii služby Blogger.
Argyle Creme Template © by beKreaTief | Copyright © Začátek věčnosti